Książka "Szkliwa ceramiczne"

Cena:179.00PLN
Netto:PLN(Vat 0%)
dostępna
Kup teraz

Polska wersja językowa niemieckiego dwutomowego podręcznika o szkliwach ceramicznych z roku 1985 (tom 1) oraz 2012 (tom 2). Jest to specjalistyczna pozycja, stanowiąca zbiór szczegółowych informacji na temat szkliw, surowców do ich tworzenia, rodzajów szkliw, zawierająca ponad 1000 starych (również historycznych) i nowszych receptur oraz dużą ilość zagadnień z zakresu chemii i fizyki. Podręcznik dla zaawansowanych i dociekliwych ceramików, zgłębiających ten temat od strony chemicznej i przygotowujących własne szkliwa. Książka zawiera małą ilość zdjęć.

Pierwsza część książki składa się z trzech rozdziałów, z których pierwszy w sposób szczegółowy opisuje takie zagadnienia jak: właściwości szkła i kryształów, surowce ceramiczne, sposoby przygotowywania szkliw, ich właściwości na każdym etapie powstawania, nanoszenie, zmętnianie i barwienie szkliw, błędy w szkliwieniu ale również farby ceramiczne i lustry, fryty, tlenki, pigmenty, metale szlachetne, wzór Segera, wzory graniczne czy historia szkliw. Drugi rozdział tomu pierwszego podzielony został na poszczególne typy szkliw, do których przyporządkowano po kilka / kilkanaście receptur (w sumie 1156). Trzecią część stanowią tabele i zestawienia, zawierające obszerne i bardzo szczegółowe informacje na temat: związków chemicznych, składu i rodzajów fryt, tlenków, popiołów, surowców, substancji pomocniczych, mieszanin eutektycznych, stożków, temperatur topnienia etc.

Druga część książki powstała w roku 2012 jako uzupełnienie tomu pierwszego. Autor zajmuje się w niej niektórymi typami szkliw (np. shino, raku, szkliwa czerwone miedziowe, białe szkliwa matowe, szkliwa popiołowe, seladonowe, solne).

Wolf Matthes – ceramik, inżynier technologii ceramiki w zakładzie produkcji ceramiki budowlanej, przez ponad 25 lat wykładowca przedmiotów z zakresu technologii ceramicznych, tworzenia szkliw i mas ceramicznych, procesów badawczych i kontrolnych oraz projektowania naczyń w Państwowej Szkole Tworzenia Ceramiki i Technologii Ceramicznych w Höhr-Grenzhausen.

WIĘCEJ ZDJĘĆ POZYCJI ORAZ LINK DO SPISU TREŚCI PONIŻEJ:

Facebook