Książka "Szkliwa ceramiczne"

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 169,00 zł 169.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: KMDeka
Kod produktu: 9999

Opis

„Szkliwa ceramiczne"  - polska wersja językowa niemieckiego dwutomowego podręcznika o szkliwach ceramicznych z roku 1985 (tom 1) oraz 2012 (tom 2). Jest to specjalistyczna pozycja, stanowiąca zbiór szczegółowych informacji na temat szkliw, surowców do ich tworzenia, rodzajów szkliw, zawierająca ponad 100 starych (również historycznych) i nowszych receptur oraz dużą ilość zagadnień z zakresu chemii i fizyki. Podręcznik dla zaawansowanych i dociekliwych ceramików, zgłębiających ten temat od strony chemicznej i przygotowujących własne szkliwa. Książka zawiera małą ilość zdjęć.

Link do spisu treści podręcznika

Pierwsza część książki składa się z trzech rozdziałów, z których pierwszy w sposób szczegółowy opisuje takie zagadnienia jak: właściwości szkła i kryształów, surowce ceramiczne, sposoby przygotowywania szkliw, ich właściwości na każdym etapie powstawania, nanoszenie, zmętnianie i barwienie szkliw, błędy w szkliwieniu ale również farby ceramiczne i lustry, fryty, tlenki, pigmenty, metale szlachetne, wzór Segera, wzory graniczne czy historia szkliw. Drugi rozdział tomu pierwszego podzielony został na poszczególne typy szkliw, do których przyporządkowano po kilka / kilkanaście receptur (w sumie 1156). Trzecią część stanowią tabele i zestawienia, zawierające obszerne i bardzo szczegółowe informacje na temat: związków chemicznych, składu i rodzajów fryt, tlenków, popiołów, surowców, substancji pomocniczych, mieszanin eutektycznych, stożków, temperatur topnienia etc.

Druga część książki powstała w roku 2012 jako uzupełnienie tomu pierwszego. Autor zajmuje się w niej niektórymi typami szkliw (np. shino, raku, szkliwa czerwone miedziowe, białe szkliwa matowe, szkliwa popiołowe, seladonowe, solne).

Wolf Matthes – ceramik, inżynier technologii ceramiki w zakładzie produkcji ceramiki budowlanej, przez ponad 25 lat wykładowca przedmiotów z zakresu technologii ceramicznych, tworzenia szkliw i mas ceramicznych, procesów badawczych i kontrolnych oraz projektowania naczyń w Państwowej Szkole Tworzenia Ceramiki i Technologii Ceramicznych w Höhr-Grenzhausen

Czas realizacji zamówienia: do 2 dni roboczych

Numer ISBN: 978-83-958000-0-9

Ilość stron: 631

 

 

 

Od autora:

Niniejszą książkę pierwotnie przygotowałem na własny użytek, aby zebrać wszystkie niezbędne informacje, które warto mieć pod ręką przy pracy ze szkliwami ceramicznymi. Podręcznik ten ma stanowić dla każdego praktyka pewien przewodnik, a także ułatwić mu dokonywanie porównań, a przede wszystkim być zbiorem jak największej ilości danych, które zwykle są rozproszone po bardzo wielu wydawnictwach. Jeśli będzie stanowił dla początkującego ceramika bodziec do działania oraz pewną podstawę przy podejmowaniu własnych prób, a osobie doświadczonej w tej dziedzinie pomoże uporządkować i pogłębić wiedzę oraz rozwiązać pewne problemy dotyczące pracy ze szkliwami, to będzie to znaczyło, że mój trud, włożony w przygotowanie tej książki, się opłacił.”

(…) Wygląd wypalonego i zastygłego szkliwa to często efekt bardzo wielu procesów oraz czynników, które nie są do końca poznane i w większości nie dają się kontrolować. Przedstawione przeze mnie przykłady oraz zestawienia szkliw warto zatem traktować nie jako ostatecznie obowiązujący przepis, lecz raczej inspirację oraz punkt wyjścia do tworzenia własnych wersji szkliw. Skład czerepu oraz temperatura wypału na biskwit, grubość nakładanej warstwy szkliwa oraz rodzaj powierzchni czerepu przed szkliwieniem, dokładny przebieg krzywej wypału (wzrost temperatury i czas), rodzaj atmosfery w piecu, właściwości stopionego szkliwa oraz sposób jego reagowania z czerepem, ewentualna prędkość przepływu oparów lub parowanie składników szkliwa, osadzanie się nalotów czy też wytrącanie się pojedynczych albo licznych faz krystalicznych w trakcie studzenia, czas i kolejność procesów krystalizacji – to wszystko, w z a j e m n i e    n a    s i e b i e   o d d z i a ł u j ą c, decyduje o wyglądzie zastygłej warstwy szkliwa. (…) Praca ze szkliwami nigdy nie będzie dla ceramika nudnym zajęciem i nawet doświadczone osoby ciągle mają do czynienia z zaskakującymi, a wręcz szokującymi niespodziankami. Obszerna praktyka i wymiana doświadczeń oraz intensywne zgłębianie tej tematyki pozwalają uniknąć frustracji w tej pracy. Temu właśnie służy niniejsza książka.”

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl